História klubu

FC ATTACK Vrútky História klubu

História vrútockého futbalu sa začala písať v roku 1909. V danom roku bol založený klub RTC Vrútky (Vrútocký telocvičný a športový klub), ktorého činnosť bola zameraná na atletiku, zápasenie, turistiku a FUTBAL. Postupne sa názvy klubu menili, v roku 1919 sa klub premenoval na Futbalový oddiel vrútockej RTJ a v roku 1921 na ŠK Vrútky. Pod týmto názvom klub vyhral prvý regulárny titul pohára Českého slova – neoficiálny turnaj o majstra Slovenska, keď porazil ČsŠK Košice 2:1. V roku 1923 bol založený druhý futbalový klub vo Vrútkach a to ŠK Rudá Hviezda Vrútky. V roku 1928 sa oba kluby zjednotili a vytvorili jeden spoločný futbalový klub FC Vrútky, ktorý mal takmer 20 ročné úspešné obdobie. Klub hral prvú ligu a patril medzi najlepšie mužstvá na Slovensku.

V roku 1946 došlo k zmene názvu klubu na FC Železničiari Vrútky. Klub hral v Slovenskej divízií – skupina streda a to v období 1945 – 1948.

V roku 1948 nastala reorganizácia súťaží na Slovensku a tak sa zmenil aj názvom klubu na FC Sokol Železničiari Vrútky. V roku 1953 prišla ďalšia reorganizácia a zase zmena klubu na TJ Lokomotíva Vrútky. Ten názov klubu vydržal až do roku 1985. Počas tohto obdobia dosiahol klub niekoľko skvelých výsledkov a vychoval skvelých futbalistov.

V roku 1985 sa názov klubu mení na Lokomotíva ŽOS Vrútky. Klub začínal v II. triede a hneď v prvom ročníku postúpil do I. triedy. Hneď prvom roku I. triedy klub vypadol naspäť do II. triedy, ktorú hral až do roku 1991. Medzitým sa ešte zmenil názov klubu v roku 1990 a to na TJ Lokomotíva Vrútky.

Od roku 1991 sa vo Vrútkach hrala I. trieda a názov klubu sa opäť zmenil na FC Lokomotíva ŽOS Vrútky. V ročníka 1999/2000 klub skončil v I. triede na prvom mieste a postúpil do V. ligy. Hneď v prvom roku (ročník 2000/2001) obsadil klub pekné 3. miesto a v druhom roku (ročník 2001/2002) dokonca 2. miesto. V ďalších rokoch sa klub pohyboval medzi V. ligou a I. triedou.

V súčasnosti je oficiálny názov klubu ATTACK VRÚTKY. Mužstvo mužov hrá I. triedu Turčianskeho futbalového zväzu. Okrem toho má klub tieto mládežnícke celky: starší dorast (III. liga), mladší dorast (I. trieda), starší žiaci (II. liga), mladší žiaci U13 (II. liga), mladší žiaci U12 (okresná súťaž) a takisto mužstvá prípraviek U11 a U10 (okresná súťaž) a predprípravka.

Zdroj: Ing. Dušan Ertl – 100 rokov športu vo Vrútkach 1909 – 2009